دفتر زیارتی آفتاب ظهور
اسرار و معارف حج از دیدگاه اما سجاد علیالسلام بر روی لینک کلیک کنیدنوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
دفتر زیارتی آفتاب ظهورنوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
پنجشنبه 8 مرداد 1394 :: نویسنده : سید محمد صادق داودی

 امام صادق «علیه السلام» فرمود»:

هنگامی كه موسی حج انجام داد جبرئیل بر وی نازل شد، سپس موسی به او گفت:

ای جبرئیل:

برای كسی كه حج این خانه را با نیتی صادق و هزینه‌ای پاك به جای آورد چه پاداش مقرر شده است؟

جبرئیل بدون پاسخ به سوی خداوند عز و جل بازگشت و پاسخ آن را جویا شد خداوند به او وحی كرد و فرمود:

به او بگو:

وی را در ملكوت اعلی همراه و همنشین با پیامبران و صدیقان و شهیدان و صالحان قرار خواهم داد و اینها همراهان خوب و شایسته‌ای هستند.

 

ü رسول خدا «صلی الله علیه و آله» فرمود: هر كسی كه برای حج و عمره از منزل خود بیرون رود، پس هر قدمی كه بر می‌دارد و به زمین می‌گذارد، گناهان او فرو می‌ریزند، همان گونه برگ از درخت.

 

پس آنگاه كه وارد مدینه شده و به وسیله سلام با من مصاحفه كند، فرشتگان به وسیله سلام به او دست داده، مصاحفه می‌كنند و آنگاه كه وارد میقات گردیده و غسل كند، خداوند وی را از گناهان پاك گرداند.

و آنگاه كه دو جامه جدید احرام بر تن كند، خداوند پاداش‌ها و حسنات جدید به او عنایت می‌كند، و آن‌گاه كه لبیت الهم لبیك گوید:

خداوند عز و جل به او پاسخ می‌دهد:

لبیك و سعد یك كلام و سخن تو را می‌شنوم، و به تو (با نظر عنایت) می‌نگرم، و آنگاه كه وارد مكه شده، طواف و سعی بین صفا و مروه را انجام دهد، خداوند خیرات و خوبی‌ها را پیوسته بر او نازل كند.

 

v   

ü    امام باقر «علیه السلام» فرمود:

كسی كه از چهار طریق مال و پولی بدست آورد. (هزینه كردن آن) در چهار چیز پذیرفته نشود:

كسی كه پولی را از راه آلودگی و فریب، ربا، خیانت و دزدی به دست آورد (مصرف آن) در زكاه، صدقه، و حج و عمره پذیرفته نگردد.

 

v   

 

ü    امام باقر «علیه السلام» فرمود:

«لا یقبل انه عز و جل حجاً و لا عمره من مال حرام»

خداوند حج و عمره گزاردن با مال حرام را نمی‌پذیرد.

 

 

ü    امام صادق «علیه السلام» فرمود:

خویشتن را آماده ساز تا با هر كس همراه می‌شوی همنشینی خوب و خوش اخلاق باشی، زبانت را نگه‌دار و خشمت را فرو نشان، كار بیهوده و بی‌فایده كم كن عفو و بخشش‌ات را برای دیگران بگستران و سخی و گشاده‌دست باش.

توصیه‌های پیش از سفر

1- احكام، مناسك حج، اسرار و معارف حج، تاریخ اسلام، اماكن و آثار اسلامی مكه و مدینه، آداب و اخلاق در سفر حج و بسیاری نكات دیگر از جمله اموری هستند كه باید قبل از سفر پیرامون آنها مطالعه كرده تا بتوانید از آثار و بركات حج و زیارت حرمین شریفین به خوبی بهره‌مند گردید.

2- حضور در جلسات آموزشی در ایران كه بصورت مرتب همه هفته برگزار می‌گردد از مقدمات ضروری این سفر معنوی است تا ضمن آشنایی همسفران و عوامل كاروان در طول مدت باقیمانده تا شروع سفر در فضای این سفر قرار گرفته و پاسخ سئوال خود را دریافت نمایند. امید داریم شاهد حضور به موقع حضرتعالی و دیگر همسفران در جلسات آموزشی باشیم.

3- در این سفر كه سرشار از معنویت است زائران محترم بیش از هر زمان به همكاری و صمیمیت نیاز دارند، بنابراین در صورتیكه در میان اعضای كاروان كسی از خانواده و بستگان شما حضور ندارند دوستان و همراهانی برای خود انتخاب كنید تا در همه جا با هم باشید و در همه مسائل و مشكلات یكدیگر را یاری كنید. این شناسائی‌ها معمولاً از همان جلسات توجیهی كاروان در مسجد آغاز می‌شود.

4- واكسن‌های مننژیت و آنفولانزا را در یكی از مراكز بهداشتی كه مشخصات آنها توسط كاروان اعلام می‌شود، تزریق و كارت واكسیناسیون را دریافت و تا پایان سفر به همراه داشته باشید.

5- اعضای كاروان همچون اعضای خانواده‌ای هستند كه باید در طول سفر یكدیگر را یاری كنند، حساسیت‌های لازم را برای حفظ آبرو و حیثیت یكدیز سفر، روح و روان خود را آماده كنید. كه این امر با مطالعه كتب تاریخی اسلام و نیز كتب عرفانی تا حدی تحقق می‌پذیرد.

11- قبل از سفر سعی كنید از همه خویشاوندان، دوستان، همسایگان و همه كسانی كه به گردن شما حق دارند خداحافظ كنید. مطمئن باشید در كنار قبر پیامبر به یاد همه آنها خواهید بود.

12- مناسب‌ترین لباس در این سفر لباس سفید است. جوراب، لباس زیر و پیراهن خود را اینگونه انتخاب كنید.

13- اگر پدر و مادر شما در قید حیات هستند به دیدار و زیارت آنها بروید و از آنها رضایت حاصل كنید و دست آن عزیزان را ببوسید و اگر از دار دنیا رفته‌اند به زیارت قبور آن عزیزان رفته و قرآن و فاتحه بخوانید و سعی كنید به نیابت از آنها طواف و زیارت به جای آورید.

14- حساب وجوهات خود را خدمت یكی از مراجع و نماینده وی بنمائید و وضع مالی خود را به ویژه هزینه سفر حج روشن كنید و با پول غیر مخمس به این سفر عبادی نروید.

15- در هنگام خروج از منزل قرآن را ببوسید و از زیر آن خارج شوید و با خواندن آیه شریفه: «فالله خیر حافظا و هو ارحم الراحمین» خود را بیمه كنید و در صورت امكان یك قرآن كوچك در دسترس داشته باشید و در اوقات فراغت از آیه شریفه آن قرائت نمائید.

در این سفــر ...

1- روزانه یك فراز از دعای خمسه عشر را بخوانید.

2- اولین لحظات ورود به مكه مكرمه، مسجد الحرام، مدینه منوره و ... را به خاطر بسپارید، در این سفر قدرت شیطان بسیار محسوس است سعی كنید در نگاه و اعمال خود دقت داشته باشید.

3- خواهران محترم در این سفر اهتمام داشته باشند، در مغازه‌ها، بازار و معابر باعث جلب توجه نشوند و به تنهایی به این مكانها نروند و از سوار شدن تاكسی به تنهایی خودداری كنند و نیز به چانه زدن و بحث كردن بر روی قیمتهای اجناس با صاحب مغازه زمینه را برای بی‌حرمتی به خودشان آماده نكنند.

4- اعمال و كارهای خود را چنان برنامه‌ریزی كنید تا از وقت خود به نحو مطلوب استفاده ببرید.

5- از ابتدای سفر سعی كنید همه نمازهای یومیه را به صورت جماعت بخوانید.

6- در این سفر مراقب اعمال خود باشید كه موجب حساسیت اعراب نشوید، گروهی منتظر فرصت هستند تا به شما توهین كنند.

7- هنگام خواندن قرآن، دعا و زیارت به سمت قبله بایستید. دست دراز كردن و دعا خواندن به سمت قبرستان بقیع موجب می‌شود اعراب شما را مشرك بخوانند.

8- از هم اكنون در مورد اولویت‌بندی و برنامه‌ریزی اقدام كنید. 3 روز روزه گرفتن در مدینه، ختم قرآن در مكه مكرمه و نیز در مدینه منوره از اعمال پرفضیلت محسوب می‌شود.

 

9- توجه داشته باشید در بوجود آوردن فضای معنوی كاروان همه سهیم هستند.

10- دقت داشته باشید از همراه بردن كتب و وزنامه‌های فارسی در مكانهای عمومی خودداری كنید چرا كه پلیس به شما مشكوك خواهد شد.

11- موقع سوار شدن به هواپیما، پیاده شدن و ورود به فرودگاه جده، سوار شدن به اتومبیل، دیدار از اماكن مقدسه، هنگام صرف غذا و ... نظم و ترتیب را رعایت نموده، دیگران را بر خود مقدم بدارید و كاری نكنید كه در مقابل چشمان زائران غیرایرانی و اتباع سایر كشورها، به حثیت اسلامی و انقلابی شما لطمه وارد شود.

12- موقع نماز هر كجا كه هستید از خرید، فروش، ایستادن كنار كوچه و خیابان و بازار، حركت بر خلاف مسیر نمازگزاران به شدت اجتناب فرمائید.

13- از فریاد زدن، ایجاد سر و صدا و انجام اعمال و حركاتی كه زیبنده یك مسلمان ایرانی نیست خصوصاً در اماكن مقدسه و مشاهده مشرفه خودداری نمائید.

14- از خواندن دعا، زیارت و فرستادن صلوات با صدای بلند و دادن شعار در مسجد الحرام و مسجدالنبی (ص) و نیز از كارهایی كه موجب انگشت نما شدن شما است همچون سجده بر روی چوب، مقوا، كاغذ و سنگ اجتناب فرمائید.

15- هنگام نماز جماعت از امام جماعت تبعیت نموده، قبل از او به ركوع و سجده نروید و در نمازهای جماعت نیت قصر نشود.

16- احترام و قداست قرآن كریم را حفظ نموده و در پایگاه وحی با خواندن آیات قرآن دهانتان را خوشبو و قلوبتان را صفا بخشیده، قرآن را روی زمین نگذارید.

17- نظافت را در طول سفر و همه جا مراعات فرمائید.

18- در پایان سفر در صورت تمایل، كتب ادعیه، مفاتیح و سایر كتابهایی كه به همراه دارید را به دفتر بعثه هدیه نمائید تا برای استفاده در اختیار زائران محترم قرار گیرد.

19- دیدار از اماكن به صورت دسته جمعی صورت می‌گیرد لذا حتماً ساعات رفت و آمد را دقیقاً مراعات نمائید تا با تأخیر خود موجبات اذیت و آزار دیگران فراهم نشود.

20- پول رایج عربستان ریال است كه هر ریال برابر 20 قرش می‌باشد. پولهای فلزی عربستان بالغ به 8 رقم و پولهای كاغذی به 7 رقم (1، 5، 10، 50 و 100 و 250 و 500 ریالی) می‌رسد. جهت تبدیل ارز خود می‌توانید از صرافیهای مكه، مدینه و جده استفاده نمائید.

21- گاهی در نمازهای واجب خصوصاً نماز صبح روز جمعه سوره سجده دار خوانده می‌شود و پس از سجده رفتن دوباره قیام می‌كنند و به ادامه نماز می‌پردازند. ضمن تبعیت از آنها پس از خاتمه نماز آن را به طور فرادی مجدداً بخوانید.

نكات ضروری

 

1- حتی المقدور از خوردن غذا در خارج از كاروان خودداری بفرمائید.

2- ورود افراد غیر كاروان را به محل كاروان با مدیر هماهنگ نمائید.

3- در طول سفر به مداركی چون شناسنامه، گواهینامه، كارت ملی- دفترچه بیمه، دسته چك، اسناد بهادار و طلا و جواهرات نیازی ندارید لذا از همراه داشتن آنها خودداری فرمائید.

4- از كشیدن سیگار و بلند صلوات فرستادن در اماكن عمومی خصوصاً در حرمین شریفین جداً خودداری فرمائید. در صورت مشاهده، مأمورین مربوطه شدیداً برخورد می‌كنند چون آنها این عمل را حرام می‌دانند.

5- در تمام طول سفر خصوصاً هنگام سوار شدن به هواپیما و اتوبوس علاوه بر رعایت نظم، مراقب افراد مسن نیز باشید.

6- برای جلوگیری از مفقود شدن ساكها و وسائل همراه لازم است مشخصات كاروان و اسم و شماره تلفن خود را بر روی كلیه وسائل حتی كیسه‌های نایلون خود بنویسید.

7- اغلب خیابانهای مكه مكرمه و مدینه منوره به صورت بزرگراه است و اتومبیلها با سرعت زیاد حركت می‌كنند لذا ضمن رعایت كامل احتیاط هنگام عبور از عرض خیابان از محلهای خط كشی شده عبور نموده و به چراغهای راهنمائی توجه لازم بفرمائید.

8- برای تماس از ایران به عربستان به صورت زیر عمل كنید.

«كد عربستان از ایران 00966 كد مكه مكرمه 02 و كد مدینه منوره 04 است لذا با گرفتن كد 009662 می‌توانید به شهر مكه مكرمه و با گرفتن كد 009664 با شهر مدینه منوره و به دنبال این كدها شماره تلفن محل سكونت را می‌توان گرفت» قابل ذكر است كه تماس از عربستان به ایران مقرون به صرفه نمی‌باشد.

9- برای تماس گرفتن از عربستان با ایران به شكل زیر عمل می‌كنیم: كد ایران از عربستان 0098 است با گرفتن كد 0098 و كد هر یك از شهرهای ایران (بدون صفر) می‌توان به شهر مورد نظر متصل شد و در ادامه شماره منزل مورد نظر خود را می‌گیرید، مثلاً: با كد 009821 با تهران می‌توان ارتباط برقرار كرد.

10- افق ایران و عربستان در این فصل نیم ساعت اختلاف دارد. مثلاً ساعت 12 به وقت ایران معادل 5/11 به وقت سعودی می‌باشد.

تذكر: كلیه برنامه‌های كاروان در كشور عربستان به وقت سعودی می‌باشد.

11- لازم بذكر است كه در این فصل سال دمای هوا نسبتاً سرد می‌باشد.

12- فاصله جده تا مدینه 420 كیلومتر و فاصله مدینه تا مكه 440 كیلومتر است.

13- سعی كنید حتی المقدور تعدادی از لغات عربی را برای ارتباط اولیه با حجاج و مامورین سعودی بیاموزید.

14- مجازات همراه داشتن مواد مخدر ولو اندك در كشور عربستان اعدام به شیوه گردن زدن در انظار عمومی می‌باشد، لذا قویاً از همراه داشتن آن پرهیز كنید و در صورت مشاهده در ایران از مسافرت شما برای همیشه به عربستان ممانعت بعمل خواهد آمد.

15- از خروج از مسجد الحرام و مسجد النبی (ص) و تجمع در دیگر اماكن در هنگام اقامه نماز جماعت بپرهیزید و به صفوف نمازگزاران بپیوندید.

16- از برداشتن خاك از قبرستان بقیع و بوسیدن ضریح مطهر پیامبر اكرم (ص) خودداری فرمائید.

17- از استفاده مهر، چوب، كاغذ و ... هنگام نماز در مساجد خودداری بفرمائید.

18- از بستن دخیل و قفل زدن به درب‌ها و پنجره‌های اماكن مقدسه مكه و مدینه خودداری فرمائید.

19- به هیچ وجه در كنار قبرستان بقیع و سایر قبور به نماز نایستید.

20- از خانمهای محترم انتظار دارد حجاب كامل اسلامی را آنگونه كه در شان زائر بیت الله الحرام و خصوصاً زائر ایرانی باشد رعایت فرمائید.

21- حجاب خانم‌های ایرانی فقط چادر كاملاً سفید و یا كاملاً مشكی می‌باشد و از استفاده از هرگونه چادر گلدار و یا مانتو امتناع بفرمائید.

22- از آقایان محترم تقاضا می‌شود همواره با لباسهای مناسب از كاروان خارج شوند.

23- كلیه زائرین محترم هنگام خروج از محل كاروان كارت شناسائی، آدرس و شماره تلفن محل سكونت خود را همراه داشته باشند.

24- اگر احساس كردید كه گم شده‌اید ضمن رعایت كامل خونسردی با توجه به توصیه‌های مربوطه كه قبلاً توسط اعضای كاروان به شما شده به اولین كاروان ایرانی مراجعه نمائید.

25- از آنجا كه كه همه ساله وجوه نقدی تعدادی از هموطنان عزیزمان مورد سرقت قرار می‌گیرد، لذا در این رابطه لازم است به نكات زیر توجه بفرمائید تا انشاء ا... با مشكلی مواجه نشوید.

الف- هنگام رفتن به زیارت به هیچ وجه پول زیادی با خود نبرید.

ب- هنگامیكه به قصد خرید از كاروان خارج می‌شوید پول خود را در جای مطمئن كه جلب توجه سارقین را ننماید قرار دهید.

ج- سعی كنید در هنگام خارج ساختن پول از جیب خود طوری عمل كنید كه اطرافیان متوجه نشوند.

د- همواره مقداری از پول خود را برای روزهای آخر مسافرت نگه دارید.

ه- لازم به ذكر است كه در صورت مفقود شدن پول به هیچ وجه امكان تهیه پول در آنجا برای شما میسر نمی‌باشد.

26- اقدام برای استلام حجر الاسود توسط خانمها و آقایان با توجه به ازدحام بیش از حد مكان مربوطه و اختلاط خانمها و آقایان به لحاظ شرعی دور از احتیاط است.

27- فیلم‌برداری و گرفتن عكس در داخل و خارج حرمین شریفین طبق مقررات كشور عربستان ممنوع می‌باشد و در صورت مشاهده آن شدیداً برخورد می‌كنند. بنابراین از هرگونه اقدامی در این مورد خودداری بفرمائید.

28- بار مجازی كه زائرین هنگام بازگشت می‌توانند همراه داشته باشند 30 كیلو شامل دو ساك بزرگ و ساك دستی به وزن 5 كیلو می‌باشد و همراه داشتن بار اضافی مستلزم پرداخت كرایه بار به ازاء هر كیلو 21 سال سعودی می‌باشد لذا اضافه بار داشتن هیچگونه توجیه اقتصادی ندارد.

29- خانمها در ساعت آخر شب به هیچ وجه از كاروان خارج نشوند و در طول روز نیز بطور دسته جمعی از محل كاروان خارج شوند. همچنین توصیه می‌شود از سوار شدن در اتومبیلهای شخصی پرهیز كنند مگر آنكه مرد همراه آنان باشد.

30- از افرادی كه دارای توانائی بیشتری هستند انتظار دارد در طول سفر، سالخوردگان را یاری فرمایند.

31- شركت كلیه زائرین در جلسات آموزشی مكه و مدینه الزامی است.

32- روحانیون محترم كاروان پاسخگوی سئوالات شرعی و مناسك شما می‌باشند لذا ضمن بهره‌گیری كافی از محضر آنان از هرگونه سئوال از افراد غیرمسئول خودداری فرمائید.

 

توصیه‌های بهداشتی

1- به هیچ وجه در داخل و خارج از كاروان و از لیوان دیگران استفاده نكنید.

2- تغییرات ناگهانی دما در بدن موجب سرماخوردگی سریع می‌شود لذا از خوردن نوشابه‌های خیلی سرد و یا آب خیلی سرد خصوصاً هنگامی كه از بیرون وارد محل سكونت می‌شوید بپرهیزید.

3- گاهی اوقات هوای خارج از كاروان گرم و تردد در هوای گرم موجب عرق كردن بدن می‌شود لذا هنگام ورود به محل استراحت به هیچ وجه در مقابل باد كولر قرار نگیرید.

4- با استحمام به موقع و تمیز نگهداشتن بدن و لباس خود در پاكیزه نگهداشتن محیط اطراف خود تلاش نمائید.

5- در صورتیكه دچار بیماری سرماخوردگی شدید، تماس خود را با دیگران به حداقل ممكن برسانید.

6- هنگام استراحت در محل سكونت مراعات حال همسفران خود را بنمائید.

7- به علت گرمای شدید هوای عربستان و امكان فاسد شدن سریع غذا، نگهداری آن ممكن نیست و برابر دستور مسئولین بهداشت موظف هستیم غذای باقیمانده را دور بریزیم، لذا ضمن رعایت كامل برنامه صرف غذا از نگهداری آنها در اطاقها بپرهیزید.

8- دستها را پس از رفتن به توالت و قبل از خوردن غذا حتماً با آب و صابون بشوئید.

9- از آنجا كه اقامت در كاروان بصورت دسته جمعی می‌باشد و بوی نامطبوع پاها دیگران را می‌آزارد، بنابراین حتی الامكان روزی یك بار پاها را با آب و صابون شسته و جورابها را نیز بشوئید.

10- با توجه به هوای گرم عربستان توصیه می‌شود حتی الامكان روزی یك بار حمام نمائید. البته بمنظور استفاده سایر زائرین این كار سریعتر انجام گیرد. ضمنا لباسهای زیر را باید زود به زود تعویض نموده و حتی المقدور از لباسهای سفید و رنگ روشن استفاده نمائید.

11- با توجه به خستگی ناشی از فعالیتهای روزانه چند ساعتی را به خواب و استراحت بپردازید تا نیروی كافی جهت برنامه‌های زیارتی و سیاحتی داشته باشید.

12- از زیاده روی در مصرف مواد غذائی خودداری فرمائید و غذا را در حد رفع گرسنگی میل فرمائید، زیرا پرخوری زیان‌آور است و باعث ناراحتی خواهد شد.

13- اگر مبتلا به بیماری كلیوی یا فشار خون نیستید مقداری نمك به غذاهای خود اضافه نمائید.

14- به منظور جلوگیری از سرماخوردگی از نزدیك شدن به افراد مبتلا و نیز از حضور در میان مبتلایانی كه هنگام سرفه و عطسه جلوی بینی و دهان خود را نمی‌گیرند خودداری نمائید و در صورت ابتلا به سرماخوردگی مقدار زیادی مایعات گرم مثل چای كمرنگ بنوشید و از آشامیدن آب یخ و نوشابه سرد همچنین خوردن غذاهای چرب و یا سرخ كرده خودداری كرده و به درمان بیماری خود كمك كنید و هنگام عطسه و سرفه جلوی دهان و بینی خود را با دستمال بگیرید.

15- به منظور جلوگیری از یبوست ضمن اینكه از مصرف نوشابه‌های سیاه رنگ و چای پررنگ و مصرف زیاد موز خودداری می‌نمائید، سعی كنید از میوه‌هائی مثل پرتقال و همچنین سبزیجات و نام بیشتر استفاده نمائید. مصرف بیشتر مایعات به رفع یبوست كمك می‌كند. یكی از بهترین و مناسبترین مواد خوردنی و آشامیدنی در مراسم حج دوغ است كه توصیه می‌شود به حد كافی استفاده گردد.

16- افرادی كه بیماریهائی مثل قند، فشار خون، ناراحتی قلبی، ناراحتی تیروئید و ... دارند حتماً پزشك كاروان را در جریان بیماری خود قرار دهند.

17- جهت تراشیدن موی سر حتماً از خودتراش شخصی و تیغ نو استفاده نمائید و نزد آرایشگران دوره گرد نروید. موهای تراشیده را در معابر عمومی و بین چادرها پخش نكنید، بلكه موها را در یك كیسه پلاستیكی ریخته و آن را در محل دفع زباله قرار دهید.

18- بیماران خاص كه دارای داروی مخصوص می‌باشند با تجویز پزشك كاروان داروهای ضروری خود را به همراه داشته باشند.

19- در طول سفر برای جلوگیری از بیماری، روزانه 3 بار آب نمك رقیق قرقره نمائید.

20- در اماكن پر ازدحام (مثل جمرات) حتماً از ماسك تنفسی استفاده نمائید.

 


نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :


برای مشاهده آلبوم روی "حج شهدا استهبان"  در زیر کلیک کنید 
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :


درباره وبلاگ
جستجو

آمار وبلاگ
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :

                    
 
 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic